Обмежувальний припис. Суть заходу, порядок отримання обмежувального припису та строк дії
Хоча подекуди дієвість спричиняє комічні наслідки, коли штрафують правопорушника, але штраф сплачує потерпіла сторона. Оскільки правопорушник зазвичай не працює, зловживає і йому байбарзо на наслідки штрафу.
Щодо обмежувальних приписів та інших засобів, які дозволяють потерпілим захистися від протиправної поведінки окремих членів родини.
До спеціальних заходів щодо протидії домашньому насильству, відповідно до ст. 24 Закону, належать: терміновий заборонний припис стосовно кривдника; обмежувальний припис стосовно кривдника; взяття на профілактичний облік кривдника та проведення з ним профілактичної роботи; направлення кривдника на проходження програми для кривдників.
Отже. Закон передбачає терміновий заборонний припис та обмежувальний припис. В чому різниця між цими двома заходами?
Терміновий заборонний
припис виноситься представником поліції, а не судом. Тобто процедура отримання
такого припису максимально проста – потрібно просто зателефонувати, викликати
наряд поліції та наскаржитися усно.
Терміновий заборонний припис видається на строк до 10 діб та може передбачати такі обмеження / заборони для правопорушника: зобов’язання залишити місце проживання (перебування) постраждалої особи; заборона на вхід та перебування в місці проживання (перебування) постраждалої особи; заборона в будь-який спосіб контактувати з постраждалою особою.
Наказом МВС України № 654 від 01 серпня 2018 року, затверджений Порядок винесення уповноваженими підрозділами органів Національної поліції України термінового заборонного припису стосовно кривдника.
Терміновий заборонний припис отримується відносно просто та швидко, але має нетривалий строк дії.
Обмежувальний припис. Обмежувальний припис видається судом. Видається за заявою постраждалої особи або її представника (адвоката), за заявою батьків (опікунів) коли йдеться про дитину.
Обмежувальний припис видається на строк від 1 до 6 місяців. Строк дії обмежувального припису може продовжуватися судом за заявою потерпілої особи або її представника.
Обмежувальним приписом, відповідно до ст. 26 Закону, визначаються один чи декілька таких заходів тимчасового обмеження прав кривдника або покладення на нього обов’язків:
- заборона перебувати в місці спільного проживання (перебування) з постраждалою особою;
- усунення перешкод у користуванні майном, що є об’єктом права спільної сумісної власності або особистою приватною власністю постраждалої особи;
- обмеження спілкування з постраждалою дитиною;
- заборона наближатися на визначену відстань до місця проживання (перебування), навчання, роботи, інших місць частого відвідування постраждалою особою;
- заборона особисто і через третіх осіб розшукувати постраждалу особу, якщо вона за власним бажанням перебуває у місці, невідомому кривднику, переслідувати її та в будь-який спосіб спілкуватися з нею;
- заборона вести листування, телефонні переговори з постраждалою особою або контактувати з нею через інші засоби зв’язку особисто і через третіх осіб.
Порядок звернення до
суду із заявою про видачу обмежувального припису, розгляду заяви та продовження
строку його дії врегульований ст. 3501 – 3508 ЦПК
України.
Заява про видачу обмежувального припису видається за місцем проживання постраждалої особи або за місцезнаходженням спеціального закладу, якщо постраждала особа перебуває у такому закладі.
Заява про видачу обмежувального припису повинна відповідати загальним вимогам до заяв окремого провадження та містити виклад обставин, на яких ґрунтується вимога про встановлення обмежень та заборон для правопорушника.
Якщо заявник не має можливості подати докази, то до заяви необхідно подати клопотання про їх витребування судом. В клопотанні щонайменше треба вказати причини через які заявник не здатен сам надати потрібні докази.
Насамперед доказами необхідності видачі обмежувального припису мають бути документи, які свідчать про протиправну поведінку кривдника – протоколи та постанови про притягнення до адміністративної відповідальності, раніше видані поліцією термінові заборонні приписи. Інші документи, в яких зафіксовані наслідки домашнього насильства.
Суд розглядає заяву не пізніше 72 годин після надходження заяви про видачу обмежувального припису до суду. Заява розглядається за участі заявника та зацікавленої особи – правопорушника. Проте їх неявка не перешкоджає і суд може розглянути за відсутності вказаних осіб.
Учасникам справи, які не були присутні у судовому засіданні, копія рішення суду надсилається рекомендованим листом з повідомленням про вручення негайно, але не пізніше наступного дня з дня ухвалення рішення.
Про видачу або продовження обмежувального припису суд не пізніше наступного дня з дня ухвалення рішення повідомляє уповноважені підрозділи органів Національної поліції України за місцем проживання (перебування) заявника для взяття особи, стосовно якої видано або продовжено обмежувальний припис, на профілактичний облік, а також районні, районні у містах Києві і Севастополі державні адміністрації та виконавчі органи сільських, селищних, міських, районних у містах рад за місцем проживання (перебування) заявника.
Адвокат Портянко Сергій
місто Кременчук
Коментарі