Встановлення батьківства у випадку загибелі військовослужбовця


Встановлення батьківства після загибелі військовослужбовця потрібне для отримання грошової допомоги, призначення пенсії по втраті годувальника, спадкування тощо.

У разі смерті чоловіка, який не перебував у шлюбі з матір'ю дитини, факт його батьківства, відповідно до ст. 130 СК України, може бути встановлений за рішенням суду. Заява про встановлення факту батьківства приймається судом, якщо запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень вчинено відповідно до частини першої статті 135 цього Кодексу, тобто за заявою матері.

Заява про встановлення факту батьківства може бути подана, відповідно до ч. 2 ст. 130, ч. 3 ст. 128 СК України, матір'ю, опікуном, піклувальником дитини, особою, яка утримує та виховує дитину, а також самою дитиною, яка досягла повноліття.

Заяви про встановлення факту батьківства розглядаються судом в порядку окремого провадження. Заява подається до суду за місцем проживання заявника. За подання заяви про встановлення факту батьківства сплачується судовий збір - 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

До заяви про встановлення факту батьківства необхідно надати докази, що запис про батька під час реєстрації народження зроблений зі слів матері – тобто в порядку ст. 135 СК України.

В заяві про встановлення факту батьківства необхідно вказати обставини, які свідчать про батьківство загиблого, та зазначити докази, які підтверджують вказані обставини.

Основним та найбільш достовірним доказом батьківства є висновок генетичної (або як ще її називають: геноскопічної, молекулярно-генетичної) експертизи. Недоліком експертизи, як доказу, є складність з відібранням зразків для дослідження. Експертиза коштує чималих грошей і сплатити її вартість має заявник. Проведення експертизи потребує часу – більше місяця.

Якщо йдеться про встановлення батьківства загиблого військовослужбовця, то зразки його днк напевно мають бути відібрані під час дослідження трупа в установі судово-медичної експертизи або у лікувальній установі, де настала смерть.

Проте закон не вимагає обов’язкового проведення генетичної експертизи для встановлення батьківства. Факт батьківства може бути підтверджений іншими доказами.

Тому при підготовці звернення до суду із заявою про встановлення факту батьківства загиблого військовослужбовця варто зібрати більше доказів. Це збільшить шанси уникнути проведення експертизи в суді.

Докази батьківства можуть бути різні. Виходити потрібно з обставин. Якщо батько і матір тривалий час проживали однією сім’єю, то доказами можуть бути показання свідків, а також будь-які документи з місця проживання, роботи, навчання тощо. Якщо батьки не проживали разом, але батько визнавав дитину, то, відповідно, цей факт можуть підтвердити свідки, яким відомо про ставлення батька до дитини, спілкування з дитиною, а також листування з матір’ю дитини, документи з навчальних, виховних, лікувальних закладів, з органів місцевого самоврядування тощо.

Адвокат Портянко Сергій
місто Кременчук






Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Стягнення надмірно сплачених аліментів на дитину

Посвідчення документів для суду. Підтвердження відповідності оригіналу чи «згідності» із ним?

Шлюбний договір. Що дає укладення шлюбного договору?